Yapay Zeka iş hayatımızı değiştirecek!

Yayın Tarihi Kasım 5, 2018

Yapay Zeka iş hayatımızı değiştirecek!

Endüstri 4.0, teknolojinin hızla gelişimi ve dijitalleşen dünya hayatımızı her geçen saniye daha çok etkilemeye başlıyor. Bununla birlikte iş gücü, iş süreçlerindeki yenilikler, kalkınma stratejileri ile şirketlerin çalışma prensipleri de tamamen değişiyor.

Bu duruma kısaca bir göz atacak olursak 1940’lı yıllarda, AT&T telekomünikasyon şirketi 350.000‘den fazla santral operatörü istihdam etti ve şu an neredeyse yok olacak meslekler arasında. Bir şirketin sadece santral operatörü olarak iş sağladığı 350.000 kişinin yerini yapay zeka aldı bile.

Fakat bu durum işlerimizi teknolojiye bıraktığımız anlamına gelmiyor. Kaybolan birçok meslekle birlikte yeni iş tanımları ortaya çıktı. Dünya Ekonomik Forumu raporlarına göre dünya çapında 12 milyon mobil uygulama geliştiricisi bu değişimle beraber gün yüzüne çıktı.

İlgili Yayınlar  Alienware 17 R5 modeli:Ön İnceleme

İşçilik yerini yaratıcı düşünceye bırakacak!

Dünya Ekonomik Forumu İşlerin Geleceği raporu, temel becerilerin %35‘inin 2015-2020 yılları arasında değişeceğini ortaya koydu. Yapay zeka birçok işi otomatikleştirerek insan gücü veya yeteneği gerektiren işlerin yerini yaratıcı düşünce yetenekleri ile değişmesini sağlayacak.

Bu konuya sözleriyle destekleyenlerden biri de Palo Alto Bilişim Kurulu Başkanı Jonathan Reichental “Artık insan gücüne ihtiyaç gün geçtikçe azalıyor. İnsanların yaptıkları işleri, makinelerimiz kitlesel üretim teknolojileriyle büyük çapta otomatikleştiriyor. Bu yüzden yöneticiler için çalışanlarının soyut duygu ve düşünceleri daha önemli hale geldi.” dedi.

İlgili Yayınlar  Samsung'un QLED 8K televizyonu

İşlerin Geleceği raporu dijital dönüşümün, şirketlerin çalışma prensiplerini değiştirmesi ile birlikte çalışanlarında kişisel olarak dijital dönüşüme ayak uydurmasını zorunlu hale getirecek. Bu dönüşüme ayak uyduramayanların ise sektörün gerisinde kalacağını belirtti.

Aslında kısaca netleştirmek gerekirse bu araştırma yapay zekanın işsizlikten çok farklı iş alanları üreteceğini ve daha çok düşüneceğimizi vurguladı.

Önümüzdeki süreçte değişime hep beraber tanıklık edeceğiz. Peki sizce bu iş alanlarındaki değişim, yaşamımızı nasıl etkileyecek?

Enjoyed this video?
Yapay Zeka iş hayatımızı değiştirecek!
"No Thanks. Please Close This Box!"