Teknoloji Ve Otomotiv de Gümrük Vergisi Kalktı

Yayın Tarihi Ocak 7, 2018

otomotiv ve teknoloji sektöründe gümrük vergisi kaldırıldı.

 

Teknoloji ve Otomotiv Sektörünün de aralarında bulunduğu çeşitli maddelerin ithalatında, 2022’nin sonuna kadar gümrük vergisi Kalktı.

Teknoloji ve Otomotiv Sektöründe gümrük vergi düzenlemesi belkide hepimizi mutlu eden bir haber.Bir cok vatandas ve firmalar bu vergiler den rahatsızdı.

Otomotiv sanayisinde kullanılan çeşitli ürünler, cep telefonu görüntüleme ve kontrol modülü, röleler, OLED göstergeler, LCD modüller, elektrik iletkenleri, fiber optik plakalar, elektronik devre kartları, yeniden şarj edilebilir lityum iyon polimer piller, endüstriyel robotlar için sürücü ünitesinin aralarında bulunduğu çeşitli mallar için gümrük vergisi oranı sıfır olarak belirlendi.

İlgili Yayınlar  Elektrikli Mustang SUV Mach 1 geliyor!

 

Teknolojik Ürünler Artık Gümrüğe Takılmayacak mı?

Burada önemli bir konu var; Teknoloji alanında yurt dışından bir alışveriş yaparken yüksek ücretlerden dolayı gümrüğe takılıyor ve vergisini ödememiz konusunda kargo firmaları iletişime geçiyordu. Şimdi teknoloji alanında büyük bir rahatlama gerçekleşecek. Ancak içeriği yasak olan ürünler yine gümrüğe takılacak.

Örnek verecek olursak 500 gram üstü drone siparişi verdiğinizde bu sefer fiyattan dolayı değil, içerikten dolayı gümrükte kalacaksınız. O yüzden bu aradaki ince çizgiyi iyi anlamak gerekiyor.

Bun dan bir kac ay önce gümrük vergisi 30 euronun üstünde olan tüm ürünlere uygulanmaya başlanmıştı. Mesela yurt dışından 2000 TL’ye laptop satın aldınız bu ürün gümrüğe takıldıktan sonra 30 Euro üstü olduğu için ortalama 300400 TL civarında bir vergi ödüyordunuz. Artık bu vergiyi 2022 tarihine kadar ödemeyeceksiniz. Tabiki sahsi fikrimi belitrmeden gecemeyeceğim bu kararın altında yatan nedenlerden birisi de Amazon firmasının Türkiye’de faaliyete geçeceği olabilir. Satısların baslaması için belirli bir tarih yoktu fakat olumlu bir etki yaptıgı ortada.

İlgili Yayınlar  Sonra Ne Oldu?

Enjoyed this video?
otomotiv ve teknoloji de gümrük vergisi kalkıyor
"No Thanks. Please Close This Box!"