Odin İle Root Ve Recovery Yükleme Rehberi

odin ile root ve recovery yükleme

 

 

 

 

 

 

 

 

Odin programı ile Samsung cihazlarımıza root,recovery ve rom yükleme işlemlerini yapabiliyoruz. Rom yükleme işlemlerini her cihaz için ayrı ayrı yazılarımızda anlatmıstık. Bu makalemizde Root ve Recovery yüklemeyi odin programı ile nasıl yaparız onu anlatacagız. Bu işlemler tüm Samsung cihazlarında aynıdır.

Öncelikle Telefonumuzun usb sürücüleri bilgisayarımızda yüklü değil ise Programlar Menüsünden Samsung Orjinal Usb Driver baslıklı yazımızdan telefonunuza ait sürücüleri indirip kurulumu yapınız. Odin programını,Root ve Recovery dosyalarını da Programlar menüsünden indirebilirsiniz.

İndirmiş olduğunuz odin programını masaüstünde bir klasör içine kopyalayın ve indirdiğiniz root veya Recovery dosyalarınıda aynı klasörün içine atın. Odin programını yönetici olarak calıstırın ve sag tarafta PDA yada AP yazan butona basarak yüklemek istediğiniz tar.md5uzantılı root ve Recovery dosyalarını secin program dosyaları işlemeye aldığında donma yapabilir biraz bekleyin.Option yazan bölümde Auto Reboot ve F.reset time kutucukları işaretli olmalı şimdi telefonumuzu download moduna alıp bilgisayara usb kablosuyla baglamamız gerek. Ses kısma+home+power tuslarının ücüne birden basılı tutuyoruzz Warning yazısı geldiğindeses acma tusuna bir defa basıyoruz ve telefonumuz download moduna geciyor şimdi usb kablosuyla telefonumuzu pc’ye baglayalım. Odin programı telefonunuzu tanıdıgında sol üstte ID:COM yazan yerde telefonunuzun baglı olduğu comport sayısı görünecek ve sol altta Message yazan yerde Added yazacaktır. Şimdi start butonuna basıp yükleme işlemine baslıyoruz. Yükleme esnasında telefonunuz bir kac defa kapanıp acılabilir.Yükleme işlemi bitmeden usb kablonuzu bilgisayarınızdan cekmeyin. Yükleme işlemi bittiğinde odin programının sol üst kösesinde yesil renkte PASS yazısı cıkacak ve telefonunuz acılmaya baslayacaktır.Telefonunuz acılmıyor,Samsung yazısında takılı kalıyor yada recovery moda aldığınızda simsiyah bir ekran cıkıyor ise yanlıs recovery dosyasını yüklemiş olabilirsiniz.Telefonunuza ait doğru recovery dosyasını bulup tekrar yükleme işlemini gerceklestirin.Root yükleme işleminde telefon acıldıktan sonra telefonunuzda Super su yada Super user adında bir program var ise root işlemi basarıyla gerceklesmiş demektir.

Cevap Bırakın